Nejúspěšnější škola MČR 2011 a 2012; absolutní vítěz Czech Open 2013,2015,2016; vítěz TOP TEN LIGY 2015

Polish Open 2023

V pátek 26.5. se na základě nominace trenérů vypravila 3 auta s 11 závodníky a 2 kouči na zahraniční turnaj Polish Open 2023. Jednalo se o otevřené Mistrovství Polska, kde jsme byli pořadateli pozváni na oplátku za naše pozvání na FM Open, který hodnotili velice pozitivně.

Nominováni byli žáci: Dominik Horníček, Adam Horníček, Filip Koziar, Jakub Horňáček, Denis Gančarčík, Martin Lukeš, Lukáš Pustějovský; junioři: Oliver Burawa, Šimon Surma a juiorky: Kateřina Kadlubcová, Kateřina Teslíková. Všichni závodníci startovali v disciplíně technických sestav a sportovním boji. Kategorie byly rozděleny maličko jinak, než jsme zvyklí, v sestavách se soupeřilo následovně: 10.-7.kup (bílý-žlutozelený), 6.-3.kup (zelený-modročervený), 2.-1.kup (červený-červenočerný), I.-III.DAN (černé pásy). Sportovní boje pak kromě věku a váhy měly probíhat rovněž dle pásků: 10.-5.kup (bílý-zelenomodrý), 4.kup-DAN (modrý a výše). Tam se to trochu změnilo a ve 2 kategoriích, které se nás týkaly, se schválila změna bez páskového rozdílu. Jednalo se o mladší žáky nejnižších vah a my tuto změnu uvítali, jinak by si kluci nezabojovali.

Pátek byl pouze den příjezdový. Po dlouhé, ale pohodové cestě, jsme se ubytovali v krásném hotelu a vydali se na procházku městem a na pizzu. Naštěstí nemusel nikdo držet váhu, a tak jsme si v italské restauraci, na zahrádce, naplnili břicha a nabrali síly. Večer už byla jen krátká „bojová porada“ a alou do postele.

Závodní den začal vážením a registrací. V 9:00, dle plánu, začal turnaj. V sestavách se našim závodníkům většinou dařilo. Občas jsme se nad výroky rozhodčích pozastavili, ale to k zahraničním závodům občas také patří – jiný kraj, jiný mrav. Začneme od žáků. V kategorii 6.-3. kup ml. žáci nám startovali Adam H., Filip K. a Lukáš P. Všichni kluci poráželi své polské soupeře, dokud jsme „nezbyli“ jen my. Pak si medaile vzájemnými souboji rozdělili takto: Filip K. zlato, Adam H. stříbro, Lukáš P. bronz. Nápodobně tomu bylo ve velmi nabité kategorii starších žáků 6.-3. kup. Opět si kluci drali mezi polskými soupeři cestičku až do bojů o medaile, kde se utkali mezi sebou. Medailí zlatou byl ověnčen Denis, stříbro bral Dominik a bronz Martin. Gratulace! U juniorů 6.-3. kup, jsme jako želízko v ohni, do boje poslali Šimona. Hned v prvním kole, po 2 remízách, Šimon rozhodčí svým výkonem nepřesvědčil a vlajky šly soupeřovým směrem. Trenéři by rozhodli jinak, ale na to se nehraje. Po něm nastupoval Oliver, který rovněž vypadl v prvním kole. Juniorky odstartovala Katka K., naše aktuální reprezentantka. Krásným výkonem se dostala do finále. Tam udělala malou chybičku a možná i to ji stálo zlatou medaili. Nicméně stříbrná medaile z mezinárodního turnaje stojí také za potlesk! Poslední startující v sestavách byla Katka T. Ta porazila všechny své soupeřky a zakončila tak tuto disciplínu, nejlépe, jak jen to jde, a to vítězstvím.

Sportovní boje byly rozpačité. Nejen, že se kategorie neustále odsouvaly, ale také samotné zápasy opět probíhaly v jiném „režimu“, než jsme zvyklí. Vyjmenuji např. neomezený počet úderů, časté žluté karty za tvrdost atd. Poláci bojují jinak. Ale taky proto jsme sem jeli! Zkušenosti z mezinárodních závodů jsou k nezaplacení. Začneme od juniorek. Ve váhovce 60kg+ startovaly obě Kačky. Praly se jako lvice. Kačka T. dosáhla na bronzovou medaili. Kačka K. si vybojovala zlatou medaili. Po jejich zápasech pak přišla nejedna pochvala od přihlížejících. U juniorů si Oliver ani Šimon v prvním kole se svým soupeřem neporadili. Oliver, jelikož byli v kategorii 3, jel systémem „každý s každým“ a měl tedy ještě jednu šanci. Tu však také neproměnil. U žáků to v nejnižší věkové i váhové kategorii rozjel Filip K. Ten se probojoval do finále a ke zlatu ze sestav přidal stříbro z boje. Po něm, rovnou do finále, nastoupil Lukáš P. Ten na soupeře nestačil a zůstalo mu druhé místo. Ve vyšších váhových kategoriích pak bojovali Dominik, Denis, Kuba, Martin, Adam. Někteří čekali na své zápasy i do osmé hodiny večerní, ale i s tím je třeba počítat. Všichni ze sebe vydali to nejlepší. Dopadlo to následovně: Denis 3.místo a Kuba 3.místo. Trenéři by chtěli zvlášť pochválit Adama a Martina, kteří se zeleným páskem ustáli velmi těžké soupeře. V ČR probíhá boj až od modrého pásku, na rozdíl od pořádající země, a nezkušenost v ringu šla vidět, kluci ji nejspíš i dost pocítili.

Celkově jsme na těchto závodech dosáhli krásného výsledku, kdy jsme se umístili na 6.místě. A jak neustále zmiňujeme, nejcennější jsou ty zkušenosti a hodláme se obdobných turnajů zúčastňovat co nejvíce.

Autor: Kačka Kolářová