Nejúspěšnější škola MČR 2011 a 2012; absolutní vítěz Czech Open 2013,2015,2016; vítěz TOP TEN LIGY 2015

Škola Taekwon-do ITF F-M obhájila loňský titul a stala se nejúspěšnější školou na Mistrovství republiky!

Místecké taekwondo opět nejúspěšnější v ČR!

Druhý listopadový víkend se do Nymburka sjelo 26 škol taekwonda z celé republiky, aby jejich závodníci změřili síly v bojích o tituly mistrů ČR v individuálních i týmových disciplínách – technických sestavách, sportovním boji, speciálních přerážecích technikách, silovém přerážení a sebeobraně.

TKDFM již tradičně přivezlo jednu z nejpočetnějších výprav (33 závodníků), stejně jako školy Ge-baek Hosinsool (51 závodníků), Club Brno (39 závodníků), Silla (29 závodníků) a Sonkal Praha (25 závodníků). Taekwondistům Frýdku-Místku se letos také podařilo postavit do soutěže 5 týmů – žáky, žákyně, juniory, juniorky a seniorky, a také 2 týmy na disciplínu sebeobrana mix (žena se brání dvěma útočníkům).

Závodníci TKDFM se na soutěž intenzivně připravovali jak na technických, tak na závodních a týmových trénincích. Většina týmu také absolvovala přípravné víkendové soustředění  a část národních reprezentantů z TKDFM absolvovala víkendové soustředění s reprezentací. Jak ukázal průběh soutěže, obě skupiny dokázaly svůj trénink zúročit a „prodat“ zejména dlouhodobou skokanskou přípravu, která se projevila nebývalým úspěchem ve speciálních technikách.

TKDFM nepodcenilo ani koučovské zázemí pro tak velký počet závodníků, a tak se kromě tradičních koučů, trenérky závodníků Martiny Řezáčové a trenéra dětských závodníků Martina Kosíka, přidala ke koučovskému týmu i vedoucí skupiny A Katka Birkášová, která tak oželela výkon funkce soutěžního funkcionáře svazu. Na oltář úspěchu také postupně padly hlasivky obou trenérek.

Na počátku soutěže již tradičně nasadili výkonnostní laťku závodníci z řad nejmladších závodníků – žáků a žákyň. Již po několikáté obhájili tituly mistrů republiky v technických sestavách žáci Vendula Bluchová a Matěj Svoboda, svou kategorii vyhrála také Barbora Kotásková, zlato v sestavách vybojovaly i oba žákovské týmy. Stříbrem ze sestav přispěli Jana Krušinová a Dalibor Pantlík, kteří ve finále podlehli svým oddílovým kolegům, bronzy přidali Marián Hlavatík, Sabina Knapová a Valerie Holáková.

Ve sportovním boji se po dlouhé době usmála štěstěna na zkušeného dříče Dalibora Pantlíka, který opanoval váhovou kategorii do 50 kg. Loňský absolutní mistr republiky Matěj Svoboda i přes zjevnou převahu nad soupeřem skončil ve váhové kategorii do 44 kg po překvapivém verdiktu rozhodčích na bronzové pozici. Bronz si srdnatě vybojoval v kategorii do 32 kg také Vojtěch Kropáč. Chlapecký žákovský tým, handicapovaný zraněním v týmu a nízkým váhovým průměrem, podlehl ve finále týmového sportovního boje Brnu a obsadil tak stříbrnou pozici. Žákyně se rovněž nedaly v ringu zahanbit. Ve váhové kategorii do 32 kg získala bronz Vendula Bluchová, v kategorii do 38 kg se hned o dvě umístění postaraly stříbrná Jana Krušinová a bronzová Petra Chlebková. O kategorii výše přispěla rovněž bronzem Valerie Holáková. Bronzové tažení ve sportovním boji uzavřel tým žákyň, jak jinak, také bronzem. Ve speciálních přerážecích technikách se kvalifikovaly a medaili si vyskákaly oba týmy, chlapecký bronz, dívčí zlato.

Juniorská skupina se nedala mladšími kolegy zahanbit. Náš jediný B junior Lukáš Streit, zahajující svou první sezónu po několikaleté pauze, se v technických sestavách vzepjal k maximálnímu výkonu a po zásluze si odnesl své první juniorské zlato. Ve skupině A se k sobě do finále technických sestav červených pásů probojovali Martin Ermis a Štěpán Doležel a z finále vyšel vítezně Martin. Naopak v kategorii černých pásů se našim individualistům Markovi Mojžíškovi a Honzovi Kaděrovi v konkurenci mnoha ostatních národních reprezentantů nevedlo, chuť si však spravili v týmových sestavách, kde tým potvrdil předpoklady a bezchybným výkonem si zasloužil zlato. Juniorky – dívky přidaly dvě individuální stříbra, Kateřina Rožnovská v kategorii modrých pásů a národní reprezentantka Adéla Moravcová v kategorii černých pásů, kde čelila obrovské početní i kvalitativní konkurenci. Tým juniorek byl bohužel letos tím, který si vybral v týmových sestavách svou smůlu a po chybě skončil před medailovými pozicemi.

Sportovní boj v juniorské skupině opět znamenal přírůstek cenných kovů na kontě TKDFM. Lukáš Streit se umístil v kategorii -69kg na stříbrné pozici, k bronzu se probili i Martin Ermis v kategorii -57kg a David Chlebek v kategorii -63 kg. Stříbrem nás obohatil i národní reprezentant Jan Kaděra, který ve finále podlehl reprezentačnímu kolegovi. V kategorii +75kg si nenechal ujít republikové zlato současný vicemistr světa Marek Mojžíšek. Juniorský chlapecký tým podlehl v semifinále sportovního boje pozdějšímu vítězi, týmu Silly, a obsadil tak bronzovou pozici.

Juniorky si v individuálním sportovním boji spravily chuť z technických sestav a předvedly hned několik výrazných výkonů. V nejlehčí váhové kategorii se poštěstilo hned dvěma zástupkyním TKDFM – zkušená reprezentantka Adéla Moravcová vybojovala v nejlehčí váhové kategorii do 52kg zlato a předstihla Elišku Hradílkovou, která svou premiéru v kategorii A v téže váhovce završila bronzovou pozicí. O kategorii výše se dařilo i další reprezentantce Anně Nevludové, která rovněž dosáhla na zlato. V kategorii do 64kg předvedla v prvním kole famózní taktický výkon Monika Burdová, která nejenže dokázala s favoritkou kategorie, mistryní Evropy 2010 Kristýnou Hudkovou uhrát remízu, ale v nervy drásajícím prodloužení ji dokonce skvěle načasovanou otočkou porazila. Diskutabilní verdikt rozhodčích v následujícím kole ji však odkázal na bronzovou pozici (chuť si však spravila na týmech, kde tutéž soupeřku hladce porazila). V B skupině se k sobě pavoukem do finále propracovaly Kateřina Rožnovská a Hedvika Kotherová. Hedvika si vynahradila zklamání z technických sestav a vybojovala si zlato. Děvčata si podržela energii i do soutěže družstev, ze které náš tým vyšel vítězně.

Speciálním technikám TKDFM kralovalo jak v A juniorech – Marek Mojžíšek, tak i v A juniorkách – Anna Nevludová, a v týmech juniorek. Juniorský chlapecký tým si vyskákal stříbro. Ani příprava pro silové přerážení nezůstala bez výsledku – v B skupině si vybouchal stříbro Lukáš Streit a v A skupině kraloval Marek Mojžíšek. Juniorky se v této disciplíně sice neprosadily v individuální soutěži, ale v soutěži týmů se prolámaly k bronzové pozici.

Jakmile chlapecký juniorský tým druhý soutěžní den dokončil medailovou jízdu, předal štafetu seniorům, kteří přes nízký počet (5) medailové tempo nejen udrželi, ale dokázali jej i vydatně podpořit nebývalými výkony. K již tradičnímu stříbru Filipa Gavlase v technických sestavách držitelů 2.danu a tradičnímu zlatu Katky Kolářové v 1. danech přidal zcela netradičně jako příjemné překvapení své prvenství i držitel 1.danu Martin Kosík.  Všichni 3 se jakožto národní reprezentanti nespokojili s úspěchem v jedné disciplíně a každý přidali ještě po zlatu ve sportovním boji, kde přispěly i Jana Koloničná stříbrem a Nela Chamrádová bronzem. Podobně jako v juniorské kategorii, i v seniorech byla disciplína speciální přerážecí techniky zdrojem dalšího úspěchu. Filip Gavlas se postaral o senzaci, když si vyskákal zlato, Jana Koloničná si v konkurenci reprezentantek vydobyla stříbro. Soutěžní výsledky TKDFM doťukl tým seniorek, který se i přes částečný zdravotní a početní rozklad týmu vzepjal k rekordnímu výkonu a přinesl domovské škole ještě druhé místo z týmového sportovního boje a fantastické první místo z týmových speciálních technik.

Vynikající výkony vynesly Frýdku-Místku i tituly nejúspěšnějších jednotlivců, a to juniorky A (Anna Nevludová, 2x zlato), juniora A (Marek Mojžíšek, 3x zlato) a seniora A (Filip Gavlas, 2x zlato, 1x stříbro).

Díky celkové bilanci 26 zlatých, 17 stříbrných a 16 bronzových medailí TKDFM obhájilo s náskokem 10 zlatých medailí loňský titul nejúspěšnější školy MČR a dokončilo tak hattrick svých republikových prvenství (MČR 2011, Czech Open 2012, MČR 2012), který doufá ještě obohatit o titul nejúspěšnější školy na Otevřeném mistrovství Moravy na konci listopadu.

Vedoucí Závodního týmu Školy Martina Řezáčová tímto děkuje trenérům Katce Birkášové, Martinu Kosíkovi, Radimu Koziarovi, Filipu Gavlasovi, Katce Kolářové a externistovi Tomáši Cahlíkovi za přípravu závodníků a celému týmu za vzájemnou podporu a fandění, a doufá, že týmovou atmosféru si závodníci podrží i na Otevřené mistrovství Moravy.

napsala: Martina Řezáčová

vložila: Kateřina Birkášová