Nejúspěšnější škola MČR 2011 a 2012; absolutní vítěz Czech Open 2013,2015,2016; vítěz TOP TEN LIGY 2015

Mistrovství světa 2019 (1. část)

Rok se s rokem sešel a je tady další Mistrovství světa v taekwondo. Tentokrát se největšího mezinárodního turnaje v taekwondu ujali bulhaři a spojili netradičně MS juniorů a seniorů dohromady. Téměř tisíc  závodníků ze všech koutů naší planety včetně našich 5ti stálic z Frýdku-Místku se utkají v Plovdivu už příští týden (26. – 30.8.2019). 

Společně s celým reprezentačním týmem se celé léto připravovali Katka Kolářová, Jana Krušinová, Vojtěch Kropáč a Vendula Bluchová, aby mohli poměřit síly se závodníky z celého světa. Všichni čtyři jsou velkými oporami jednotlivých týmů, ale mají samozřejmě i několik individuálních startů. 

Začneme ale bohužel smutnou zprávou. Naše Vendy si přes nespočet odedřených hodin v tělocvičně bohužel letos nezazávodí, protože se jí na posledních přípravném soustředění stal rozsáhlý úraz kolene, který i přes konzultace mnoha odborníků zhatil veškeré plány na obhajování jejích titulů vicemistryně světa jak v technických sestavách tak v boji. Bohužel i to se sportovcům v jejich kariérách může přihodit a v tento moment je důležité umět dobře vyhodnotit stav a tělo poslechnout, přijmout skutečnost a věřit v brzké uzdravení, aby se mohly naděje naplnit později. 

Jako druhá naše velká naděje něžného pohlaví je doslova matadorka Katka Kolářová, která má na kontě nespočet titulů jak z ME tak MS. Proto možná její start bude v mnoha směrech jiný a pro psychickou stránku příjemnější, protože Kačka za svou kariéru obsáhla prakticky všechny možné výsledky, zná velmi dobře závodní prostředí a také prostředí bulharského Plovdivu, kde již jednou závodila. Čeká ji zároveň velká výzva v podobě obhajob jejích vítězství a taktéž jejího týmu seniorek, kterým již několik let velí. Kačka má ambice v individuálním boji i v technických sestavách a v její poslední fázi příprav byla její technika i fyzická kondice na skvělé úrovni. Kačka je závodní stálice a to jí hraje do karet, s vědomím, že výsledek přípravy dopadl nad očekávání, můžeme být svědky opravdu zajímavých výsledků.

Třetí naší nadějí je čerstvá seniorka Janča Krušinová, která již v juniorských kategoriích ovládala přední příčky především ve sportovním boji – matsogi i na mezinárodní scéně. Janča má hodně našlápnuto a její cit pro boj je neuvěřitelný a bude velmi zajímavé sledovat její zápasy, protože má styl, který může leckterou asijskou bojovnici překvapit a to může být její velká tajná zbraň. Mimo to má Janča nominaci i na technické sestavy I. danů a přebrala tak pomyslně štafetu po naší Kačce, která se již uchází v kategorii II. danů.

Jediný náš zástupce mužského pohlaví v kádru státní reprezentace je náš Vojta Kropáč, který se stal letos také kapitánem juniorského týmu. Vojta má nesmírnou výdrž a dokonalou fyzickou kondici a přečnívá již dlouhodobě mezi svými zahraničními soky. Konkurence je však velká a Vojta ještě do nedávna sbíral především zkušenosti, teď se ale zdá, že uzrál jako dobré víno z Moravy a dá se očekávat velmi zajímavý výsledek ve všech jeho nominacích …a že jich Vojta nemá málo – individuální tech. sestavy II. danů, boj – matsogi, sebeobrana a všechny týmové disciplíny. Vojta by z letošního mistrovství mohl dovézt až 6 medailí a to se jen tak někomu na MS nepovede. Vojta má v sobě velkého bojovníka a pokud jej dokáže vypustit v pravou chvíli na ringu, štěstěna mu bude dozajista nakloněna. 

Naši čtveřici závodníků doplňuje ještě také vedoucí našeho oddílu Filip Gavlas, který je rovněž trenérem juniorského kádru státní reprezentace a bude Vám jako vždy sdílet informace z první ruky v podobě Lovcových zápisků alias ,,Hanta nouts”. Filip se již delší dobu soustřeďuje na trenérskou dráhu a krom sportovců vychovává i další trenéry v našem oddíle pro rozšíření základny, abychom časem mohli doplnit řady reprezentantů o další naše svěřence. 

A stejně jako to aplikoval on sám na sobě i našim reprezentantům pomáhá s mentálním tréninkem, protože psychická vyrovnanost a kondice je stejně důležitá jako ta fyzická a v mnoha ohledech i důležitější. Sportovec se při výkonu musí umět v prvé řadě odpoutat od všech okolních vlivů a soustředit se jen na sebe a svůj výkon – být teď a tady. O vítězství rozhodují momenty a je potřeba každou vteřinu jet na plný plyn, koukat před sebe a být bdělý až do konce…do cíle!

Držíme palce našim ,,reprošům” a fandíme – Kdo neskáče, není čech! Hop, hop, hop!