Nejúspěšnější škola MČR 2011 a 2012; absolutní vítěz Czech Open 2013,2015,2016; vítěz TOP TEN LIGY 2015

Mistrovství Evropy 2018

Ve dnech 26.-29.4. proběhlo v estonském Tallinnu Mistrovství Evropy v Taekwon-du ITF. Tato soutěž je hned po MS vrcholem roku pro všechny české reprezentanty. Mezi nimi nechyběli ani reprezentanti Školy Taekwon-Do ITF Frýdek-Místek, z.s. V letošním roce se na Mistrovství Evropy nominovali v kategorii mladších juniorů – Vojtěch Kropáč, starších juniorů Vojtěch Jan Foldyna, starších juniorek Vendula Bluchová, seniorů Dalibor Pantlík a seniorek Kateřina Kolářová.

V úterý 23.4. se celá česká reprezentace sešla na letišti Václava Havla, aby mohla ještě v dopoledních hodinách nasednout na letadlo do Helsinek a odtud konečně do Tallinnu. Hned po příletu se jelo do hotelu, kde proběhla také registrace. Následující den byl určen aklimatizaci, turistickému výletu po starém centru hlavního města a také lehkému tréninku před samotným zahájením soutěže.

Čtvrtek 26.4. byl prvním závodním dnem, kde jako první z našich reprezentantů nastupovala v kategorii technických sestav II.DAN Kateřina Kolářová. Katka, loňská stříbrná medailistka v této kategorii, v prvním kole neprošla velmi těsným – jednobodovým – rozdílem přes ruskou závodnici. Nutno dodat, že Ruska pak vyhrála celou kategorii. Další kategorií, kde nastupovali oba naši seniorští závodníci, byly týmové sestavy. Zárověň na dvou rinzích postopily oba týmy – senioři i seniorky do finále, kde se rovněž utkali s Ruskem. Senioři, s naším Daliborem Pantlíkem, jednoznačně finále vyhráli a Dalibor tak zajistil pro náš oddíl první zlatou medaili. Seniorky s kapitánkou Kateřinou Kolářovou Ruskám ve finále těsným výsledkem podlehly a na krku se jim zavěsily medaile stříbrné. Poslední disciplínou tohoto dne, s naší účastí, byly týmové speciální techniky. Zde si seniorské týmy role vyměnili a zatímco Daliborovi, který bodoval nominační technikou, a jeho týmu se podařilo „vyskákat“ krásné stříbro, Kateřina se seniorkami sáhly po místu nejvyšším a disciplínu vyhrály. Do Frýdku tedy míří další dva cenné kovy.

Pátek 29.4. patřil ještě stále seniorům a sportovním bojům. Dalibor Pantlík se v kategorii -64 kg probojoval ze skupiny do postupového pavouka. Zde prohrál s ukrajinským závodníkem, který celou kategorii následně vyhrál a na medaili nedosáhl. Kateřina se v kategorii -72 kg ze skupiny neprobojovala. Po sportovních bojích seniorů se „ke slovu“ dostali také junioři. Jejich páteční disciplínou byly speciální techniky. Týmu juniorů, spolu s Vojtou Foldynou, se podařilo dosáhnout na bronzovou medaili. Juniorkám se vedlo lépe a holky do Česka, díky Vendule Bluchové i do Frýdku, vezou zlatou medaili.

Sobota 30.4. už patřila pouze juniorům a jejich technickým sestavám. Naše nejlepší juniorská tulařka, Vendula Bluchová, nastoupila v prvním kole I.DANů proti ukrajinské závodnici. K velkému překvapení se jí s výsledkem 3:2 nepodařilo Ukrajinku porazit. V juniorech II.DANů mezitím jasně porážel své soupeře Vojtěch Jan Foldyna. Byla to jeho premiéra v této kategorii a hladce se dostal až do finále! Zde už na svého ruského soupeře nestačil a veze do Frýdku-Místku první individuální medaili, a to cenné stříbro. Následovaly týmové technické sestavy juniorů i juniorek. Podobně jako u seniorů se oba týmy dostaly do finále, kde je čekaly ruské týmy. A podobně jako u seniorů, kluci, s Vojtou Foldynou, po napínavém souboji vyhráli zlato a holky, s Vendulou Bluchovou, ruskám podlehly a jsou stříbrné. A do FM tak míří další „placky“. V sobotu se na řadu konečně dostal i náš mladší junior Vojtěch Kropáč. Nutno dodat, že to byl Vojtův první start na Mistrovství Evropy. V kategorii -60 kg nepostoupil ze skupiny a v pěkných soubojích podlehl závodníkům z Ruska a Ukrajiny.

Poslední závodní den do svých bojů nastupovali Vojta Foldyna a Vendula Bluchová. Ve starších juniorech -69 kg se Vojta bohužel hned v prvních vteřinách prvního zápasu zranil a nebylo mu dovoleno pokračovat. Vendula ve starších juniorkách -46 kg bojovala jako lev. Po prohře nad řeckou a ruskou závodnicí nastoupila odhodlaně, rozhodnutá vyhrát, na Ukrajinku. Tu Vendy jasně porazila a díky vzájemným zápasům a skóre tak dosáhla na bronzovou medaili, což znamená druhou individuální medaili pro Frýdek-Místek. Dalšími kategoriemi byly sebeobrany. Zde nastupovali Vendula Bluchová jako „hero“, Dalibor Pantlík a Vojta Kropáč jako útočníci. Výsledkem dosáhli na stříbrnou medaili. Bohužel došlo k drobné změně pravidel a naše museli diskvalifikovat. To samé potkalo Vojtu Kropáče, který byl připraven ubránit se svým soupeřům v sebeobraně juniorů. Toho však už nenechali ani nastoupit. Poslední disciplínou byly týmové sportovní boje. Seniorky porazily hladce v prvním kole Ukrajinky. V dalším už nestačily na Řekyně a umístily se na pěkné bronzové příčce. Podobně na tom byl tým juniorů a po svých bojích dosáhl na bronzovou medaili. Juniorky se probojovaly do finále, kde podlehly velmi těsně Ruskám. Kateřina se seniorkami tak obstarala do našeho oddílu bronz, Vojta Foldyna s juniory bronz a Vendula Bluchová s juniorkami stříbro.

Česká republika získala celkově 10 zlatých, 17 stříbrných a 19 bronzových medailí, což je o mnoho více, než se podařilo vybojovat v loňském roce!

Gratulujeme ke skvělému výsledku všem reprezentantům, děkujeme za vzornou reprezentaci také našim frýdecko-místeckým taekwondistům a těšíme se na Mistrovství světa juniorů 2018, které se letos bude konat v srpnu v Bělorusku.

Autorka: Kateřina Kolářová