Nejúspěšnější škola MČR 2011 a 2012; absolutní vítěz Czech Open 2013,2015,2016; vítěz TOP TEN LIGY 2015

Mistrovství České republiky 2017

V pátek 3.11. se třiceti členná výprava frýdecko-místeckých taekwondistů vydala na dlouho očekávané mistrovství České republiky v taekwondu ITF. Náš tým měl zastoupení ve všech věkových kategoriích, a tak se žáci a junioři společně i se seniorským týmem, seskládaným převážně z řad trenérů, “nalodili” do autobusu a vydali vstříc medailím.

Po pátečním převážení, kde několik našich juniorů ještě na poslední chvíli shazovalo přebytečná kila, se nakonec všichni úspěšně zaregistrovali a odebrali do nedalekého hotelu.

První závodní den byly na řadě věkové kategorie žáků a seniorů. Mezi žáky jsme měli čerstvě napáskované šikulíny – Lukáše Daňka, Jakuba Šperku a Sašu Koláčkovou. Všichni tři předvedli perfektní výkony, Saši se povedlo přejít do semifinálových kol, ale nakonec z toho bohužel medaile nebyla. V dalších kategoriích startovali také Adrian Gorol, Jonáš Žídek, Jirka Polách a také Kačka Slezáková. Někteří postupovali soupeři nabitými kategoriemi, ale bohužel se nám medaile prozatím nepovedlo “urvat”. Nutno říci, že pro děti to byly první velké závody a právě žákovské kategorie jsou jedny z nejpočetnějších.

V odpoledních hodinách se rozběhly také seniorské závody. Měli jsme zde jak mužské tak ženské zastoupení. A hned v úvodu se dvěma našim závodnicím/trenérkám povedlo vyhrát kovy nejcennější. Adéla Moravcová zvítězila v kategorii I. danů a na třetím místě se také povedlo umístit Nele Chamrádové. Na druhém ringu vzápětí Kateřina Kolářová prošla až do finále, kde taktéž dokázala vybojovat zlatou medaili. O něco později přišli na řadu senioři, kteří mezi soupeři excelovali, ale rozhodčí jsou občas neústupní a nakonec se David Chlebek, Filip Gavlas i Adam Kratochvíl umístili na krásných třetích místech ve svých kategoriích. Medailová nadílka ale pokračovala dále a v disciplíně sportovní boj (matsogi) TKDFM opět ukázalo svou silnou stránku a Filip Gavlas i Katka Kolářová opět brali zlaté medaile a stříbro přidal David Chlebek. Další stříbra se povedla vybojovat ještě seniorkám v disciplíně wirok (silové přerážení), kde jen jediné družstvo nasbíralo více bodů než naše holky, a také v týmovém matsogi :-).

Čtyřmi zlatými ,,plackami” jsme zakončili první závodní den a naši trenéři, kteří již nemají tolik času se plnohodnotně připravovat na šampionáty, tak ukázali našim mladým žákům, že za vítězstvím si člověk musí dlouhodobě jít a vydržet.

Druhý den přišli na řadu junioři. Ti patříke špičce v ČR a na výsledcích se to také podepsalo. Hned ráno začala padat jedna zlatá za druhou. Junioři na jednom ringu finále tul tým a juniorky na protějším ringu taktéž. O pár chvil později je rozhodnuto – 2 zlaté pro TKDFM. V disciplíně technických sestav v jednotlivcích opět excelovala Vendula Mertová, která nekompromisně nechala kilometr za sebou všechny své soupeřky a šla si pro zlatou. TKDFM naprosto ovládlo kategorii juniorů I. danů, kde se na prvním místě umístil Matěj Svoboda, na druhém Vojta Foldyna a na třetím Vojta Kropáč, který měl navíc hned několik premiér (poprvé junior a poprvé I. dan). O kousek vedle na ringu drtil své soupeře Marian Hlavatík, kterého nezastavil ani jeden soupeř a Marian tak bral zasloužené zlato. Skvělé výkony ve stejné kategorii předvedli také Štěpán Holák a Viktor Vařeka, kterým chyběl kousek k vytouženým stupínkům vítězů. Vendula Bluchová předvedla precizní sestavy, bohužel ale letos chybělo trochu štestíčka, aby obhájila své tituly z minulého roku, nakonec neprošla přes soupeřku z Prahy.

V kategorii modrých pásků juniorů jsme měli taktéž velké zastoupení. Libor Kačal, Dominik Musial, Richard Rožnovský a Petr Cholevík měli kousek od medailových pozic, ale v nejpočetnější juniorské kategorii se bohužel k medailovým pozicím nedostali. Pepča Slezáková a Zuzka Poláchová předvedly v kategorii modrých pásků krásné výkony, zatím se však k předním příčkám nedostaly. Všichni modří přesto, že se v disciplíně technických sestav nedostali k medailovým umístěním, mají velký potenciál na dalších závodech uspět. Pokud jim jejich nasazení spojené s velkým zlepšením v posledních měsících zůstane jako doposud, nemusí mít obavu, že by to soupeřům příště nespočítali.

Nedělní odpoledne patřilo tradičně disciplíně matsogi, ve které se většina našich juniorů dokázala probojovat k medailovým pozicím. Juniorky Janča Krušinová a Barča Kotásková se probojovaly ve své kategorii až na medailové pozice a obě braly zaslouženě bronz. Exkluzivní finálové zápasy mohli diváci vidět u našich nejstarších juniorů Dalibora Pantlíka a Matěje Svobody. Oba se bez problému probojovali až do finále, kde je čekali jejich obvyklí soupeři. Matěj měl velice dobře rozjetý zápas, ale miska vah se v posledních vteřinách přiklonila k soupeři a Matěj nakonec skončil s těsným výsledkem druhý. Daliborovi se naopak dařilo velice dobře a v nejsledovanějším zápase dne svého soupeře takticky rozebral a zaslouženě bral zlato. Juniorský tým v čele s Daliborem kompletně “přejel” své soupeře a kluci vybojovali také zlatou v týmovém matsogi. A aby toho nebylo málo, přidali ještě zlatou v disciplíně technického přerážení (tukgi). Mužský juniorský tým se tak stal absolutně nejlepším týmem na MČR s třemi zlatými medailemi. Skvělé výkony předvedly také juniorky, které nakonec přidaly ještě bronzovou placku v týmovém matsogi.

Celkově se Škola Taekwon-do ITF Frýdek-Místek, z.s. umístila na 5. místě s 13 zlatými, 6 stříbrnými a 16 bronzovými medailemi. Byť jsme oproti minulému roku zvýšili počet zlatých medailí, celkově jsme se posunuli o 1 jednu příčku níže. O to větší máme motivaci do dalších tréninků. Taekwondo začíná být stále populárnější bojové umění a konkurence se rozšiřuje, stejně tak je i pro nás velkou výzvou na tyto šampionáty vozit větší množství talentů, kteří u nás jsou, abychom mohli obsazovat všechny kategorie.

V neposlední řadě má trenérský tým velké ambice se v dohledné době dostat opět v celkových hodnoceních mezi první trojku. Současní žáci v TKDFM jsou velice šikovní a už teď sbírají cenné zkušenosti, které jednou promění v medailová umístění a budou pokračovat v šlépějích našich nejzkušenějších taekwondistů.

Děkuji celému trenérskému týmu za přípravu a skvělý výsledek na hlavních závodech celé sezóny. Čeká nás mnoho práce, ale první “výkop” jsme zvládli perfektně a teď budeme pokračovat a půjdeme si za společnými cíli.

Velké poděkování patří také rodičům za podporu, bez které by naši svěřenci nemohli dosahovat takových výsledků.

 

Autor: Filip Gavlas

Korektura: Adéla Moravcová

Fotogalerie: http://tkdfm.rajce.idnes.cz/3._-_5._11._2017_Mistrovstvi_Ceske_republiky/