Nejúspěšnější škola MČR 2011 a 2012; absolutní vítěz Czech Open 2013,2015,2016; vítěz TOP TEN LIGY 2015

IPPON CUP 2019

V sobotu 30.3.2019 se v ostravské Bonver Aréně uskutečnil jeden z největších turnajů pro děti v ČR. Náš oddíl u toho rozhodně nemohl chybět a tak se téměř třiceti členná výprava z Frýdku-Místku vydala vstříc závodům.

Stejně jako každý rok i letos turnaj začínal klasicky registrací závodníků a následně nástupem všech oddílů a slavnostním zahájením.

Náš tým byl letos velmi podpořen dětmi z náboru, které na podobně velké akci byly vůbec poprvé. A nutno říct, že se jim opravdu dařilo. Hned v úvodu nastoupila Nicol Čížková na ring a od první chvíle bylo jasné, že je na něm jako ryba ve vodě. V disciplíně tul (technické sestavy) porazila všechny své soupeřky ve skupině a postoupila do finálového kola. Tam se opět se soupeřkou nemazlila a velkým počtem vlaječek s přehledem vyhrála celou svou kategorii a získala zlatou medaili.

Postupně se na ostatních rinzích rozjížděly další žákovské kategorie. Podobně jako Nicol zahájil svou krasojízdu i Tomáš Basta, který se probojoval až do finálového kola, kde jej nakonec zdolal těsným výsledkem soupeř a Tom tak získal stříbro. Velice podobně to měl i Michal Skowranek, který jako úplný benjamin v doboku na svých prvních závodech nezaváhal a probojoval se taktéž do finále v kategorii bílých pásů, kde nakonec získal krásné 2. místo.

Precizní technikou a výbušností omráčil rozhodčí náš velký favorit Robin Koláček, který v kategorii žlutých pásků přejel své soupeře jako parník a nedal jim jedinou šanci a oprávněně vyhrál svou kategorii. Na své si také přišel i Martin Kusin, který v kategorii zelených pásků vybojoval zaslouženou bronzovou medaili.

Velmi vyrovnané duely technických sestav předvedli naši žáci v kategorii modrých pásů a to především Lukáš Daněk. Ten, byť má ke svým soupeřům velký váhový a výškový handicap, se nenechá ničím rozhodit a vždy jede na 100% a bojuje jako lev. Tentokrát ve velké konkurenci v disciplíně tul blýsknul na bronzové příčce.

V mezičase se na posledním ringu postupně střídaly jednotlivé věkové kategorie na disciplíně speciálních technik (skok do výšky, kopání na rychlost). I zde se nám zadařilo a to hned dvakrát. Napoprvé se podařilo ,,vyskákat” Hynkovi Podolovi stříbrnou medaili v kategorii starších žáků. A nenechal se zahanbit ani Tomáš Basta, který taktéž bral stříbrnou příčku mezi mladšími žáky.

V odpoledních hodinách se dostávala na řadu poslední disciplína matsogi (boj, boj s pěnovými tyčemi, pointfighting). A do třetice všeho dobrého opět úřadoval Tomáš Basta a řekl si ,,…basta, teď s nimi zatočím”. A zatočil. V disciplíně boje s pěnovými tyčemi nenašel mezi mladšími žáky přemožitele a vyhrál zlatou medaili. Jeho kolega Adrian Bušovský však také velice dobře bodoval a dostal se na bronzovou příčku a tak si oba kluci odnesli krásná umístění. Michal Skowranek a Daniel Urbanovský se nechali těmito vítězstvími inspirovat a ve vyšší kategorii také ulovili hodnotné kovy – Michal stříbro a Dan bronz. Mezi žákyněmi se dokázala probojovat k bronzové medaili Eliška Hornáčková, která si vedla velmi dobře především z taktického stránky boje.

Zelené pásky čekal boj na jednu techniku tzv. pointfighting. Tam se zadařilo Natálii Kusinové, která ve své kategorii dokázala porazit většinu soupeřek a nakonec dostala stopku až ve finále, i tak je z toho krásné stříbro.

Nakonec se dostalo i na samotné matsogi, ve kterém mohou soutěžit taekwondisti s modrým a vyšším páskem. Zde je potřeba vyzdvihnout výkony všech žáků, kteří se jej účastnili – Lukáš Daněk, Adrian Gorol, Alexandra Koláčková, Kateřina Kadlubcová a Viktorie Biječková udělali za poslední půlrok velký kus práce a jde vidět že opravdu ,,chtějí” – což je velmi důležité. Lukáš měl opět ke svým soupeřům váhový handicap, ale jeho souboje byly pohybově špičkové! Nejeden kouč za námi přišel, aby Lukáše a jeho styl v této konkurenci pochválil. I od nás má taktéž velkou pochvalu. Stejně tak Adrian měl váhově i výškově nerovného soupeře, jelikož byl v nejvyšší váhové kategorii, ale popral se s tím a byť kápla slzička, nemění to nic na tom, že stříbrná medaile byla vybojována se ctí. Velkou bitvu na závěr sehrály naše tři mladé naděje – Katka, Viki a Saša. Holky předvedly krásné souboje. Chvíli trvalo než se dostaly do závodního tempa, ale po chvíli začaly jedna vedle druhé metat údery, kopy a otočky. V poměrně nabité konkurenci se nakonec povedlo ulovit bronzovou medaili Kačce, která má dravost v sobě. Všechny do jedné ale získaly cenné zkušenosti a měly možnost vidět svou konkurenci, což je moc důležité pro další závody.

Stejně tak všichni ostatní, kterým se nepovedlo umístit se na těchto závodech, nemusí být smutní. Každý zápas nás posouvá dál a je důležité neházet flintu do žita po prvních prohrách. Zeptejte se těch nejúspěšnějších kolikrát museli prohrát, než začali vyhrávat. Učený z nebe nespadl.

Někteří naši závodníci bohužel museli závody opustit dříve, než se dostali ke svým kategoriím, čímž se ochudili o další zkušenosti. Přesto, že závody měly časový skluz je potřeba si vyhradit celý den, protože v našem sportu je mnoho kategorií a disciplín (taekwondo je nejrozmanitější sport vůbec) a většina větších závodů i v zahraničí trvá dva a více dnů (ME například celý týden).

Další nejbližší závody:

Všem našim závodníkům děkujeme za vzornou reprezentaci našeho oddílu a budeme se těšit na další společné akce.