Nejúspěšnější škola MČR 2011 a 2012; absolutní vítěz Czech Open 2013,2015,2016; vítěz TOP TEN LIGY 2015

Osobnosti TKDFM

Osobnosti TKDFM?

– – – – – – – – – – EDITORIAL – – – – – – – – –

Filip-Gavlas-busines-1-upraveno-278x210V našem oddíle je mnoho zajímavých osobností a když jsem přemítal nad tím, zda-li se o nich ví, došel jsem k závěru, že málo. Rozhodl jsem se tedy, že o těchto osobnostech napíšu alespoň pár řádků, které by přispěly k tomu, aby se o nich nejen studenti naší školy dozvěděli něco více. Na tréninku není tolik prostoru projevit všechny své vlastnosti a mnohdy znáte daného člověka například jen z pozice trenéra. A právě jednoho trenéra jsem se rozhodl vyzpovídat.

Je jím David Chlebek – úspěšný reprezentant, trenér TKDFM, nadějný student gymnázia, můj kamarád a výborný taekwondista, ale hlavně člověk, který je především týmový hráč! David je současným trenérem skupiny C, tedy nováčků, má za sebou slušnou řádku výsledků jak z národních tak i mezinárodních závodů a stejně tak jako jeho výsledky je cílevědomý i ve všedním životě. Prozradil mimo jiné i to, že by se chtěl stát lékařem. Více se dočtete v rozhovoru na další straně.

Bude-li to v mých silách, chtěl bych každý měsíc vybrat jednu osobnost z oddílu, s kterou by se udělal krátký rozhovor, tak jako v případě Davida. Už nyní můžu napovědět, kdo bude osobností příštího měsíce – je to současná seniorská reprezentantka. Víte o koho se jedná?

Věřím, že se bude touto formou náš oddíl zase trochu více sdružovat a přátelská atmosféra bude panovat na všech trénincích, tak jak tomu má být.

Na závěr bych ještě rád doplnil, že již tento víkend vyráží závodní tým na první letošní šampionát – Pohár Českého svazu TKD ITF, který bude probíhat tradičně v Nymburku. Náš tým se v minulém roce na těchto závodech umístil těsně pod medailovým umístěním, ale letos, vzhledem k současným výkonům na trénincích, věřím, že bedna nás nemine. Výsledky budeme průběžně přidávat na naši facebookovou skupinu – Taekwondo – Frýdek – Místek.

Přeji mnoho zdaru Davidovi a celému závodnímu týmu!

Filip Gavlas

– – – – – – – – – – ROZHOVOR – – – – – – – – –

repre_chlebek_davidDavide od kdy cvičíš Taekwon-do a jak ses k němu dostal?

Taekwon-do cvičím od roku 2006, kdy jsem začal trénovat v pobočce oddílu TDK-FM v Palkovicích. K tréninkům mě navedl můj taťka, který chtěl, ať dělám nějaký sport a nesedím jen doma (smích). Skupina, kterou tehdy vedla Jana Hoňková, se však po třech letech z důvodu malé účasti dětí na tréninku rozpadla a já jsem začal chodit na tréninky do F-M.

Jak dlouho máš černý pásek – mistrovský stupeň? A co pro Tebe znamená?

I. DAN jsem získal v roce 2013, kdy jsem se dostal do reprezentace a bylo tedy nutné, abych odpáskoval. Zkoušku na II.DAN jsem pak dělal vloni v dubnu.

Černý pásek pro mě znamená opravdu hodně. Jsem rád, že postupuji dál a že nekrním na jednom pásku 10let (smích). Snažím se neustále učit nové a nové techniky a taky předávat ty, co již umím, mladším, aby zase oni jednou mohli předávat dál. Černým páskem však teprve TKD cesta životem začíná.

Co pro Tebe znamená působení ve státní reprezentaci?

Do reprezentace j158 (1)sem se dostal v lednu 2013.  Bylo mi tehdy 15let a mí rodiče s tím vůbec nesouhlasili. Nechtěli, ať zameškávám školu apod. Naštěstí se to na mě nijak negativně neprojevilo. Tím spíše pozitivně. Díky reprezentaci jsem se začal „snad“ kvalitně rozvíjet tím správným směrem. Reprezentace byla, je a bude jednou z nejlepších etap mého života.

 

Co považuješ za svůj největší úspěch v Taekwon-du?

Za svůj největší úspěch považuji, že jsem byl 3x na ME a 1x na MS. Dovezl jsem si odtamtud mnoho medailí a neskutečné množství zážitků. Je to něco, na co se prostě nezapomíná.

 

Trénuješ mladé, začínající taekwondisty, jak k nim máš vztah?

IMG_2031 (1)Cvičím děti již třetím rokem. První rok pouze jako asistent trenéra a poslední dva roky již samostatně jako plnohodnotný trenér. V učení vidím hlavně možnost předat dál vše to, co jsem se sám naučil. Snažím se i hledat talenty a věnovat jim větší prostor pro jejich osobní rozvoj. Můj postoj k začínajícím studentům je mírně odlišný od těch pokročilejších. Musí se na ně mírněji, avšak musí se naučit disciplíně.

Máš nějaký vzor ať už v životě či v TKD, který Tě motivuje?

Mým prvním vzorem byla pro mě Jana Hoňková. Nejen proto, že to byla moje první trenérka, ale také proto, že na mě zapůsobila ihned, co jsem ji spatřil. Dalším vzorem je pro mě můj trenér Filip Gavlas. Neskutečný borec pod sluncem. Snad jednou se aspoň částečně přiblížím tam, kde je on.

Děláš kromě TKD ještě nějaké jiné aktivity, projekty?

Už 12 let hraji na klavír. Kromě toho chodím 3x týdně do posilovny, protože i to patří k tréninku TKD.
Letos jsme taky s kamarádem založili neziskový projekt ,,Clean the forest‘‘, který má za cíl zmírnit znečištění našeho okolí tím, že pořádáme „cleanovací“ akce a uklízíme odpadky.
Kromě toho se ještě věnuji dalším projektům jako je třeba European Youth Parliament nebo Prague student summit.

Máš v projektu ,,Clean the forest‘‘ nějakou funkci?

Nezastávám žádnou velkou funkci. Mám spoustu nápadů, jak tento projekt rozjet, ale na to je potřeba ještě hodně času. Zatím se snažím hlavně o propagaci projektu a o organizaci nových uklízecích akcí.

Momentálně studuješ, co je tvé vysněné povolání a kde se vidíš za 5 let?

Letos bych měl maturovat na gymnáziu ve Frýdlantě nad Ostravicí. Mým vysněným povoláním je práce lékaře, takže se hlásím na lékařské fakulty. No a za 5 let se snad vidím na fakultě v Brně. (úsměv)

Co bys vzkázal mladým bojovníkům a jaké je tvé motto?

Choďte poctivě na tréninky, makejte a jednou se určitě dostaví výsledky!
Never give up! (,,Nikdy to nevzdávej!‘‘)

Příští týden jsou všechny tréninky na 8.ZŠ zrušeny – jsou prázdniny.

Pro závodní tým budou tréninky v tělocvičně ve Sviadnově (Na Závodí 70, Sviadnov).

Tréninky budou v těchto dnech:

Út – 17:00-19:00
St – 19:00-20:30
Čt – 18:00-20:00

Tréninky budou přístupné i dalším zájemcům od 13 let s tím, že se musí přizpůsobit tréninku závodního týmu.

Kalendář akcí

Úno
28
15:00 Czech OPEN 2020 v taekwondu ITF
Czech OPEN 2020 v taekwondu ITF
Úno 28 @ 15:00 – Bře 1 @ 19:00
Místo: Nymburk Propozice: Ke stažení zde Přihlášení a bližší informace zde
Bře
13
15:30 Školení národních rozhodčích
Školení národních rozhodčích
Bře 13 @ 15:30 – Bře 14 @ 18:30
Místo: Frýdek – Místek
Bře
21
So
08:00 Ippon Cup 2020
Ippon Cup 2020
Bře 21 @ 08:00 – 18:00
Ippon Cup 2020
  Místo: Ostrava Propozice: IPPON CUP 2020 Přihlášení + info zde  

I.TAEKWONDO PLES (2.ročník)

Videosestřih o TKDFM