Nejúspěšnější škola MČR 2011 a 2012; absolutní vítěz Czech Open 2013,2015,2016; vítěz TOP TEN LIGY 2015

Mistrovství republiky 2014 – TKDFM stále v první pětce v republice!

napsala: Martina Řezáčová

Letošní Mistrovství republiky v taekwondu ITF hostilo Brno a brněnský klub taekwondo, a to v kampusu Masarykovy univerzity.

Soutěž poctilo svou účastí 25 škol, které dovezly takřka 400 závodníků. Více než čtvrtinu z nich – neuvěřitelných 110 závodníků – dodala jediná škola, a to pražský Ge-baek Hosinsool, početně následovaný s velkým odstupem pořádajícím brněnským klubem s 55 závodníky a pražským Sonkalem se 30 závodníky.

tkdfm 2014 MCRŠkola TKDFM tentokrát vyrazila s menším počtem zástupců oproti svým běžným zvyklostem, neboť řady jejích závodníků proklestila smolná smršť mnohdy absurdních zranění a zdravotních potíží, která navíc postihla zejména kapitány týmů, takže frýdecko-místečtí taekwondisté nastupovali do soutěže na jednu stranu v celkovém oslabení, ale zato – pro jednou! – předem zbaveni již letitého tlaku na dosažení celkového prvenství, které v posledních 6 letech na republikových soutěžích nebývalo výjimkou.

Závodníci tak měli jedinečnou možnost podávat výkony čistě pro individuální potěšení své a pro potěšení trenérů Kateřiny Birkášové, Martiny Řezáčové, Nely Chamrádové, Kateřiny Kolářové a Filipa Gavlase.

Závodní entuziasmus celé výpravy již tradičně v první den soutěže nakopli žáci, kteří si ze zdecimovaného startovního pole domovského oddílu nic nedělali a začali sbírat medaile ve všech disciplínách. Žákyně zúročily přípravu ze soustředění, vybojovaly zasloužené zlato v týmových technických sestavách a rozeběhly se do individuálních kategorií, kde již tradičně vybojovala zlato mnohonásobná mistryně republiky z dřívějších let Vendula Bluchová. K ní se v modrých páscích připojila rovněž zlatá Vendula Mertová. V téže kategorii přispěla bronzem Jolana Trubirohová a v kategorii zelených pásků rovněž bronzem Tereza Žabenská. Dokonce i Valerie Buzková, nováček týmu, se mohla radovat alespoň z postupu, což u cvičence z tak čerstvým páskem rozhodně není samozřejmost. Žákům – chlapcům, kteří v průběhu přípravy přišli o kapitána týmu, se ani v individuálních sestavách nevedlo natolik, aby dosáhli na kovy, což jim v kategoriích nabitých 40 lidmi nelze vyčítat. Chuť si ve sportovním boji spravil droboučký Vojtěch Kropáč, který se ve váhovce do 38 kg srdnatě (doslova) proboxoval k zaslouženému zlatu. Žákovský chlapecký tým ve složení Marián Hlavatík, Vojtech Kropáč, Štěpán Holák a Richard Rožnovský se neztratil ani ve speciálních technikách, které nebývaly u frýdeckých žákovských závodníků doménou a kde se chlapci tentokrát k radosti trenérů proskákali ke stříbrné medaili. Ani žákyně nezahálely. Ve sportovním boji se kategorii do 50 kg probojovala ke svému druhému zlatu Vendula Mertová. Z téhož finále si odnesla stříbro Jolana Trubirohová. Kvůli úrazu přišla o sportovní boj Vendula Bluchová a spolu s ní také tým žákyň, který si ale podobně jako chlapci vynahradil zklamání ve speciálních technikách, kde se děvčata proskákala ke stříbrné pozici. Nejsilnější skokanka FM žákyň Vendula Mertová také vyhrála individuální speciální techniky a svým třetím zlatem si tak pojistila pohár pro nejúspěšnější žákyni, což je v posledním roce, kdy je ještě žákyní, nesporně příjemná startovací pozice pro vstup do juniorek.

Sobota byla soutěžním dnem nejen pro žáky, ale i pro seniory, které navíc oproti žákům čekala ve vybraných kategoriích slavnostní večerní finále ve světlech ramp a televizních kamer. Seniorští závodníci TKDFM jsou zároveň reprezentanty ČR, takže se jejich účast na večerním programu dala očekávat. Frýdek-Místek v seniorech obsadil hned 4 finále, z toho 3 ve večerním bloku. 2 finále připadla na zkušenou mnohaletou reprezentantku Kateřinu Kolářovou. Finále sestav prvních danů Katka absolvovala v základním programu a bohužel v něm podlehla jiné elitní závodnici, Lindě Deutchové z Brna. Ve večerním finále ve sportovním boji ve váhové kategorii do 75 kg podlehla drivu a bleskovým kopům reprezentační kolegyně Anny Pösingerové. Katčině seniorské kolegyni Adéle Moravcové bohužel připadl nešťastný los v sestavách a ve sportovním boji nevýhodné sloučení s vyšší kategorií. Druhým dvojnásobným finalistou za TKDFM byl Filip Gavlas, a to v kategorii technických sestav druhých danů a ve sportovním boji ve váhové kategorii do 71 kg, v obou případech se stejným soupeřem, reprezentačním kolegou Tomášem Vodičkou. Zatímco v technických sestavách Filip i přes svou vyhlášenou skokanskou jistotu v obtížné volitelné sestavě výjimečně nezúročil šanci a v důsledku technických nedostatků v povinné sestavě podaroval vítězstvím soupeře, ve druhém finále si vybral vše zpět a finálovou šanci proměnil ve zlato.

Druhý soutěžní den patřil juniorským závodníkům. Hned na úvod frýdeckomístecké juniorky i jejich trenéry šokoval výrok rozhodčích v technických sestavách týmů, který je odsoudil k bronzové medaili, ač ambice i výkon odpovídaly rozhodně vyššímu umístění. Juniorky byly vyslány s instrukcí vybrat si vše zpět na individuálních sestavách, což se povedlo v kategorii modrých pásů bronzové Petře Chlebové a stříbrné Barboře Kotáskové. Kapitánka týmu Monika Burdová se prosadila pro změnu ve sportovním boji ziskem bronzu v A kategorii do 64kg, a ze svého již druhého finále vyšla vítězně Barbora Kotásková v B  kategorii do 64kg, když se, motivována zřejmě upřeným zrakem jedné z reprezentačních trenérek, vzepjala k dosud nevídanému výkonu. V pokračování týmových disciplín se stala tahounem juniorek Monika Burdová, která nejenže nominovala tým do silového přerážení a speciálních technik a otevřela tak cestu k týmovému bronzu a stříbru z daných disciplín, ale i přes zranění Petry Chlebové a Barbory Kotáskové nepřipustila odstoupení týmu ze sportovního boje, takže děvčata odešla z týmového matsogi opět s bronzem.

Juniorům – chlapcům se dařilo v individuální soutěži lépe než dívkám. Soutěž technických sestav prvních danů ovládl úřadující mistr Evropy Dalibor Pantlík výkonem o třídu vyšším ve srovnání s většinou soupeřů. Jediný, kdo ho dokázal potrápit, byl v semifinále jeho oddílový kolega Matěj Svoboda, který by si s Daliborem zasloužil finálový souboj. Los však rozhodl jinak a Matěj se musel spokojit s bronzem. Oba závodníci se k sobě znovu probojovali i do finále váhové kategorie do 57 kg, kde se po litém boji bohatém na zvraty opět prosadil Dalibor Pantlík. Ten ještě doplnil svou medailovou sbírku příjemným překvapením – při svém prvním startu v silovém přerážení hned ziskem bronzu. Třetí junior Štěpán Doležel již neměl tolik štěstí, vynahradil si však individuální zklamání v juniorském týmu, kde se juniorům podařilo získat bronzy ze sportovního boje a silového přerážení.

 Příjemným překvapením pak byl také celkový výsledek TKDFM, který nás ziskem 10 zlatých 9 stříbrných a 11 bronzových medailí zařadil mnohem výše oproti původnímu očekávání, a to na celkové čtvrté místo v pořadí škol. Trenérka Závodního týmu Martina Řezáčová tímto děkuje závodníkům za jejich výkony a za symbolickou rozlučku prostřednictvím tak důstojného umístění.

Poděkování také patří rozhodčím Nele Chamrádové, Martinu Kosíkovi a Janu Kaděrovi za odvedenou rozhodcovskou práci a seniorkám (Monča již příští rok 🙂 ) Monice Burdové a Adéle Moravcové za péči o zraněné závodníky. Velký dík posíláme brněnskému oddílu, který se postaral o dopravu našich zraněných k lékařskému ošetření.

Doufáme, že veškeré zdravotní nepříjemnosti jsme si letos vybrali nejen několik let zpětně, ale i několik let dopředu a že napříště budeme vozit zase jen medaile a nikoli zprávy z pohotovosti 🙂

fotogalerie 1.část

fotogalerie 2.část

Příští týden jsou všechny tréninky na 8.ZŠ zrušeny – jsou prázdniny.

Pro závodní tým budou tréninky v tělocvičně ve Sviadnově (Na Závodí 70, Sviadnov).

Tréninky budou v těchto dnech:

Út – 17:00-19:00
St – 19:00-20:30
Čt – 18:00-20:00

Tréninky budou přístupné i dalším zájemcům od 13 let s tím, že se musí přizpůsobit tréninku závodního týmu.

Kalendář akcí

Úno
28
15:00 Czech OPEN 2020 v taekwondu ITF
Czech OPEN 2020 v taekwondu ITF
Úno 28 @ 15:00 – Bře 1 @ 19:00
Místo: Nymburk Propozice: Ke stažení zde Přihlášení a bližší informace zde
Bře
13
15:30 Školení národních rozhodčích
Školení národních rozhodčích
Bře 13 @ 15:30 – Bře 14 @ 18:30
Místo: Frýdek – Místek
Bře
21
So
08:00 Ippon Cup 2020
Ippon Cup 2020
Bře 21 @ 08:00 – 18:00
Ippon Cup 2020
  Místo: Ostrava Propozice: IPPON CUP 2020 Přihlášení + info zde  

I.TAEKWONDO PLES (2.ročník)

Videosestřih o TKDFM